فرآیند تولید کاغذ یا کاغذ سازی

فرآیند کاغذ سازی در ایران اولین بار با تاسیس کارخانه مقواسازی انجام شد. در سال ۸۸۸۸ شمسی با استفاده از کاغذهای باطله در تهران فعالیت مقواسازی شروع شد و حدود ۹۰ سال هست که دو کارخانه بنام کاغذ سازی پارس در خوزستان و کاغذ سازی ایران در گیلان بصورت پیشرفته در حال تولید کاغذ در ایران هستند.

مراحل تهیه کاغذ

  1. پوست کندن درخت
  2. چیپس کردن
  3. خمیر کردن
  4. سفیدگری
  5. ماشین کاغذ
  6. تیغه پوشش دهنده
  7. غلتک ویژه برق انداختن
  8. تبدیل به ورقه شدن آخرین مرحله ساخت کاغذ است

فرآیند کاغذ سازی

پوست کندن درخت

اولین مرحله در تولید کاغذ، پوست کندن درخت می باشد. برای اینکه از پوست درختان در تهیه کاغذ استفاده شود ابتدا باید توسط یک دستگاه چرخشی گردان پوست درخت را کند.

چیپس کردن

تنه درخت بعد از تمیز شدن توسط یک چاقوی دوار به صورت چیپسی برش داده می شود.

خمیر کردن

این مرحله مهمترین مرحله در ساخت کاغذ می باشد، در این مرحله خمیر سلولز و نیمه سلولز از لیگنین جدا می شود. در تهیه خمیر از دو روش شیمیایی و مکانیکی استفاده می شود.

سفیدگری

این روش برای پاک کردن خمیر به کار می رود. شستن خمیر باعث می شود تا لیگنین جدا شود چون لیگنین روی صاف بودن الیاف موثر هست.

ماشین کاغذ

الیاف چوب با آب ومواد معدنی مخلوط می شود مخلوطی که ۹۹ درصد آن آب است. توسط ماشین مدرنی آب از پایین و بالا تخلیه می شود بعد از اینکه آب تخلیه شد یک مرحله از کاغذ شکل می گیرد.

بعد از آن کاغذ بوسیله غلتک فشرده می شود بخش زیادی از آب کاغذ توسط این روش گرفته می شود.

هنوز ۴۰ الی ۵۰ درصد آب کاغذ باقیمانده است که توسط بخش خشک کن بیشتر آب را از کاغذ می گیرند.

۲ تا ۶ در صد کاغذ هنوز شامل آب می باشد که این بخش نیز توسط یک دستگاه آهار زن روی کاغذ از بین می رود.

این دستگاه یک پوشش از آهار مانند نشاسته و مواد معدنی را روی کاغذ می کشد که کاغذ را محکم تر و نرم تر می کند بعد از پوشش دادن کاغذ دوباره در بخش خشک کن، خشک می شود وسرانجام روی رول های بزرگی قرار می گیرد.

تیغه پوشش دهنده

بعد از مرحله ماشین کاغذ یک تیغه پوششی نازک را برای پوشش دادن روی آن قرار می دهند. این پوشش های مختلف کاغذ را برای استفاده در چاپ بسیار مناسب می سازد.

غلتک ویژه برق انداختن

در این مرحله کاغذ را صاف و جلادار می کنند. کاغذ تخت فشار و گرمای زیاد به رول های کوچک منتقل می شود.

تبدیل به ورقه شدن آخرین مرحله ساخت کاغذ است

بعضی ازرول های کاغذ به ورقه تبدیل می شود و بعضی هم جعبه و بسته برای مشتری است.

بعد از انجام فرآیند کاغذ سازی و به دست آوردن کاغذ با مرغوبیت بالا، در ساخت انواع ظروف کاغذی یکبار مصرف بصورت چشمگیری مورد استفاده قرار گرفت.

تولیدات کاغذی در ساحل جنوب

گروه تولید و چاپ لیوان کاغذی ساحل جنوب ارائه دهنده انواع خدمات چاپ لیوان کاغذی با استفاده از بهترین نوع کاغذ می باشد. محصولات این گروه در حوزه چاپ لیوان کاغذی، چاپ لیوان کاغذی تبلیغاتی، چاپ لیوان کاغذی بهداشتی، چاپ لیوان با طرح دلخواه مشتریان عمده، لیوان سیب زمینی، لیوان کاغذی با طرح دلخواه شما می باشد. اگر در زمینه قیمت لیوان کاغذی و فروش لیوان کاغذی سوالی داشتید میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ساحل جنوب از طریق شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۶۶۲۵۲۴۴۹ – ۰۹۳۹۵۵۸۶۸۶۹

دیدگاه شما: