تاریخچه لیوان کاغذی

تاریخچه لیوان کاغذی

در سال ۱۹۱۷ لیوان های شیشه ای به طور کلی از دسترس مردم در قطارهای مسافربری کنار کذاشته شد و لیوان کاغذی جای ان را گرفت. در سال ١٩۴٢ لیوان کاغذی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت و یک تحقیق در دانشگاه ایالتی ماساچوست نشان داد که هزینه ی استفاده از لیوان های شیشه ای۱/۶ برابر لیوان های یکبار مصرف کاغذی می باشد. تحقیقات و بررسی های انجام شده باعث شد که صنایع و تولید کنندگان به تولید لیوان کاغذی علاقه مند شوند و در کشورهای دیگر از جمله فرانسه آلمان و چین به تولید آن بپردازند. امروزه در بیشتر کشورهای دنیا از ظرفهای کاغذی استفاده می شود. و این ظروف جایگزین ظروف پلاستیکی و لیوان های شیشه ای شده، ظروف پلاستیکی به محیط و سلامت انسانها آسیب می زند به همین خاطر ظروف کاغذی جایگزین مناسبی برای ظروف پلاستیکی محسوب می شد.

لیوان کاغذی

گذشته ای از لیوان کاغذی

در قرن بیستم استفاده از لیوان های شیشه ای در محل های عمومی نیز رایج بود و یکی از مضراتی که این لیوان ها داشت این بود که باعث انتقال بیماری بین افراد میشد. یکی از محققان در مورد استفاده از لیوان های شیشه در مدارس تحقیقاتی انجام داد و متوجه شد استفاده از این لیوانها باعث انتقال بیماری در بین دانش اموزان می شود به همین خاطر شرکت کاپ در امریکا اقدام به تولید لیوان کاغذی کرد و اولین نمونه لیوان های کاغذی خود را در شرکت های راه آهن توزیع کرد. بعدها در بسیاری از مناطق ظروف کاغذی رواج یافت و در بسیاری از اماکن عمومی لیوان کاغذی جایگزین ظروف پلاستیکی و ظروف شیشه ای شد. جلوگیری از انتقال رطوبت مایعات به سطح بیرونی لیوان یکی از مزایای لیوان کاغذی می باشد.

لیوان کاغذی

کاغذی که در تولید لیوان کاغذی استفاده می شود، نوعی کاغذ مخصوص است که در پروسه های تولید بسته بندی مواد غذایی به کار می رود. اصولا این نوع کاغذها که در تماس مستقیم با مواد غذایی هستند از یک طرف متشکل از کاغذ پایه یا گرماژ متفاوت و در یک طرف دیگر پوشش پلی اتیلن می باشند. جنس کاغذ استفاده شده در تولید و چاپ لیوان کاغذی به گونه ای است که اینگونه از کاغذها در محیط زیست زودتر بازیافت شوند و به محیط زیست کمترین صدمه را وارد نمایند و در تماس با مواد غذایی کمترین تاثیر شیمیایی بر روی آنها داشته باشند و کاملآ بهداشتی باشند.

دیدگاه شما: